Den duchů

Sedmý měsíc lunárního kalendáře je v čínské kultuře měsícem, ve kterém se prováděly různé obřady díkuvzdání mrtvým za úrodu. Věřilo se totiž, že v této době je záhrobí otevřeno a duše přicházejí na svět mezi lidi, proto mnohé matky raději v tyto dny nepouštěly své děti večer ven. Vyvrcholením všeho je pak patnáctý den sedmého měsíce, na který připadá Svátek poloviny roku 中元节, někdy též zvaný Den duchů 鬼节. Na ulicích můžete vidět mnoho lidí, kteří pálí papírové peníze a obětují duchům svých předků. Snaží si také usmířit bloudící hladové duše, aby neškodily jejich rodinám.

Podle starých čínských představ totiž duše nejsou jenom čistě spirituální nehmotné existence, které žijí svým vlastním životem. Musí rovněž jístpít – a pouze jídlo nabízené správnou osobou, v dřívějších dobách tedy nejstarším žijícím synem zemřelého, je duše ochotna přijmout. V tradiční čínské společnosti nebyla dcera způsobilá pro tento úkon, takže rodina bez synů musela jednoduše mužského potomka adoptovat. Jinak by zůstaly duše předků hladové a musely by krást jídlo jiným. Nebezpečí hrozící ze strany bloudících duší však není nekonečné. Podle starých Číňanů jsou duše po smrti svého nositele silné, ale postupně slábnou a zanikají s posledním člověkem, který si na ně pamatoval. Samozřejmě že s příchodem buddhismu se představa o duši poněkud pozměnila. Duše už neumírala, ale žila ve vesmíru, dokud nenastal čas její reinkarnace. I o takové duše se ovšem pozůstalí musí postarat, aby netrpěly hlady a nestrádaly osamělostí. To by se pak mohly obrátit proti lidem a škodit jim. Proto je vhodné pozvat taoistické exorcisty či sloužit buddhistické mše za duše těch zemřelých, na které nikdo nepamatuje nebo jejichž rodiny vymřely. Často se pro tyto zapomenuté duchy připravují společné obětiny, aby neškodily obyvatelům vesnice.

V 21. století však existuje i jiný způsob, jak obětovat duchům zemřelým – Internet! Stačí se pouze na příslušných stránkách zdarma zaregistrovat, postavit si virtuální síň předků a můžete obětovat – pálit vonné tyčinky, darovat květiny, nabídnout duchům jídlo či ovoce nebo zanechat vzkaz. Nejen, že takto ušetříte čas a peníze, ale navíc také přispíváte k ochraně životního prostředí.

Závěrem uvádíme devět věcí, které by člověk neměl provádět o Dni duchů (toto devatro jsme dostali od našich čínských přátel):
1. Cestovat v noci.
2. Věšet si na postel zvonečky.
3. Krást a jíst obětiny určené duchům zemřelých.
4. Večer sušit prádlo.
5. Zůstávat vzhůru dlouho do noci.
6. Opírat se o zeď.
7. Sbírat  peníze z ulice.
8. Směrovat pantofle k posteli.
9. Večer fotografovat.

Dobrou noc!

Pozn. Text je částečně převzatý z knihy L. Obuchové Čínské symboly, kterou všem příznivcům čínské kultury vřele doporučujeme!