Jeden den v Kantonu (Guangzhou)

Provinční metropole Kanton (ve standardní čínštině Guangzhou, v kantonštině Gwongjau) patří mezi největší města v Číně. Sice sem turisté nejezdí tak často jako do Pekingu či do Šanghaje, ale to neznamená, že Kanton nemá co nabídnout. Jedná se o velkoměsto s bohatou historií, unikátní jihočínskou kulturou a exkluzivní kantonskou kuchyní. A stejně jako v jiných čínských velkoměstech i zde platí 72 hodinový bezvízový transit, tj. poletíte-li někdy přes Kanton a budete-li si chtít ukrátit čekání na další spoj, můžete opustit prostory letiště a vyrazit do města.

Kam se ale vydat? „Starý kůň“ pro vás připravil stručného průvodce Kantonem, ve kterém vás seznámí s nejznámějšími kantonskými památkami. U každého místa uvádím i čínské znaky, které můžete kdykoliv ukázat kolemjdoucímu, jenž vás pak jistě navede správným směrem.

Letiště v Kantonu je spojené s metrem, kterým může bez problémů cestovat i cizinec, jenž nemluví čínsky. Poté, co si vyměníte peníze, zakupte si v automatu před vstupem do metra „žeton“ do cílové stanice – uživatelsky příjemný automat má i anglické rozhraní. Vydejte se rovnou do víru velkoměsta, tj. do stanice Gong Yuan Qian 公园前, obdoba našeho Můstku v Praze. Nejdříve jeďte linkou číslo 3 na Ti Yu Xi Lu 体育西路, kde přestupte na linku číslo 1, na které se nachází stanice Gong Yuan Qian. Celková trasa může zabrat něco málo přes hodinu.

Na stanici Gong Yuan Qian 公园前 vystupte východem A, přejděte křižovatkou a pokračujte stále rovně. Po pravé straně narazíte na ulici Liu Rong Lu 六榕路, která vás zavede až ke klášteru Liu Rong Si 六榕寺. Tento buddhistický klášter, jehož počátky sahají do 6. století, se v překladu nazývá „klášter Šesti banyánů“, protože dříve v jeho areálu rostlo šest obrovských banyanů (banyán je tropický strom). Dominantou celého komplexu je bezesporu 57 metrů vysoká Květinová pagoda 花塔, která byla postavena v roce 1097. Za klášterem se nachází úzká ulička, kde prodávají vonné tyčinky, náboženské předměty, amulety a podobné věci.

Od kláštera Liu Rong Si to není daleko do dalšího buddhistického kláštera, který také rozhodně stojí za vidění. Nazývá se Guang Xiao Si 光孝寺 a jedná se o jeden z nejstarších (5. století) a největších klášterů v Kantonu. Buď k němu můžete dojít pěšky nebo se můžete vrátit na zastávku metra Gong Yuan Qian 公园前 a popojet jednu stanici do zastávky Xi Men Kou 西门口. Vystoupíte-li východem C, ocitnete se na ulici Guang Xiao Lu 光孝路, která vás dovede až ke klášteru. Klášter tvoří soustava několika dvorců se svatyněmi, v nichž uvidíte sochy buddhů a bódhisattvů. Na jednom nádvoří naleznete i pagodu, pod níž se nachází vlasy šestého patriarchy zenového buddhismu Huinenga. Možná vás návštěva tohoto místa inspiruje do té míry, že si budete chtít přečíst i nejvýznamnější text zenového buddhismu, Tribunovou sútru šestého patriarchy (vyšla i ve vynikajícím českém překladu).

Vrátíte-li se zpět na metro, můžete opět popojet jednu stanici do zastávky Chen Jia Ci 陈家祠. Východem D se dostanete přímo před samotný komplex svatyně klanu Chen, kde potomci tohoto klanu uctívali své předky. Mohli se zde také scházet na porady a oslavy, popř. přechodně tu přebývat, pokud přišli do Kantonu na úřední předvolání, císařské zkoušky apod. Celý areál pochází z konce 19. století a jedná se o výstavní ukázku jihočínské architektury – úchvatné střechy tradičních budov, nádherné dvorany a mistrné dřevořezby. Dnes slouží klanová svatyně jako muzeum lidového umění, ve kterém uvidíte velmi zajímavé exponáty, např. tradiční čínský nábytek či řezby ze slonoviny.

[rev_slider jeden_den_v_Kantonu_1]

Pokud máte více času, můžete se vydat pěšky přes starý Kanton směrem na jih na hlavní třídu Shang Xia Jiu Lu 上下九路. Cestou se můžete podívat na místní tržiště s potravinami (není ale určené pro milovníky želv a krokodýlů), zastavit se v nějakém obchodě se starožitnostmi či si zakoupit nefritový náramek na jednom z největších tržišť s nefritem v Číně. Nachází se zde i další klášter zenového buddhismu Hua Lin 华林 – malý areál s velkou svatyní 500 arhatů. Nechcete-li se potulovat po starém Kantonu, můžete se opět svézt jednu stanici do zastávky Chang Shou Lu 长寿路, vystoupit východem D2 a následovat davy Číňanů až na hlavní třídu. Kromě desítek obchodů a restaurací zde můžete obdivovat koloniální architekturu nebo si třeba zajít na čaj a objednat si k tomu nějaký kantonský zákusek, tzv. zajít si na dimsam. Starý kůň vám doporučuje vyhlášenou restauraci s dlouhou tradicí Tao Tao Ju 陶陶居, která byla založena v roce 1880. V několika patrech si můžete objednat napařované knedlíčky, sladké bochánky či nakládané kuřecí pařátky.

Půjdete-li dále na jih, můžete projít skrze několik uliček s potřebami pro domácí mazlíčky (milovníci psů a koček našlapujte opatrně) a trh Qing Ping 清平, kde si můžete zakoupit produkty tradiční čínské medicíny. Sháníte-li sušeného mořského koníka, želví krunýř či jelení penis, jste na správném místě. Nakonec dojdete až k Perlové řece 珠江 a ostrovu Sha Mian 沙面, kde můžete obdivovat koloniální architekturu. Ostrov je historicky významné místo, protože právě zde mohli dříve zahraniční obchodníci kotvit své lodě a obchodovat s Číňany. Určitě se jděte projít po nábřeží, odkud se naskýtají krásné výhledy na Perlovou řeku. Na ostrov Sha Mian 沙面 se lze dostat i metrem – stačí znovu popojet jednu stanici do zastávky Huang Sha 黄沙, vystoupit východem E, přejít přes most a jste na ostrově.

[rev_slider jeden_den_v_Kantonu_2]

Na ostrově se také nachází přístaviště, kde je možno nasednout na trajekt, který vás zaveze až k 600 metrů vysoké televizní věži 广州塔, symbolu moderního Kantonu. Plavba po Perlové řece je bezesporu další zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Co se týče samotné televizní věže v Kantonu, o té více v některém z mých dalších článků. Hned u věže se nachází i stanice metra Guang Zhou Ta 广州塔, která je pouhé dvě zastávky od stanice Ti Yu Xi Lu 体育西路. Zde můžete přestoupit na linku číslo 3, jejíž konečnou zastávku představuje letiště. A vzhůru dále!

Na závěr je třeba dodat, že se Kanton mění každým dnem. Tam, kde ještě před pár měsíci stála restaurace, už dnes může stát moderní panelový dům. Tuto skutečnost musíte mít na paměti, budete-li se řídit výše uvedenými informacemi. A samozřejmě – chcete-li mít jistotu, že se neztratíte, popř. chcete vidět, zažít či ochutnat něco více, najměte si soukromého průvodce. 🙂 Starý kůň cestu zná…


(Děkujeme Vladimíru Dvořákovi a jeho úžasnému dronovi za poskytnutí leteckých záběrů.)