Mistři jihočínských bojových umění (1. díl)
Čínská bojová umění, na Západě často označovaná jako kung-fu, zahrnují širokou škálu stylů boje. Jenom v jihočínské provincii Guangdong se můžete setkat s více než dvaceti různými styly – mezi historicky nejslavnější patří pět bojových stylů, které ve svém názvu nesou příjmení svého zakladatele. Jedná se o bojový styl Hung (vytvořil mistr boje Hung Heigun 洪熙官), bojový styl Lau (vytvořil mistr boje Lau Saang 刘生), bojový styl Choi (vytvořil mistr boje Choi Gauyi 蔡九仪), bojový styl Lei (vytvořil mistr boje Lei Yausaan 李友山, popř. mistr boje Lei Yi 李义) a bojový styl Mok (vytvořil mistr boje Mok Daatsi 莫达士). V Číně i na Západě je dnes bezesporu nejznámější bojový styl Hung, který se mj. cvičí i v Česku (viz škola Practical Hung Kyun), o dalších čtyřech stylech toho není mnoho známo.
Vydal jsem se proto do města Zhongshan, kde jsem vyhledal mistra Siu Wingdinga 萧永定, učitele bojového stylu Lau. 86letý mistr boje, který v posledních letech prodělal několik operací, už sice neučí, nicméně sám stále cvičí. Bojový styl Lau začal studovat v devíti letech, mj. napsal i knihu (pravděpodobně jediná publikace o tomto stylu vůbec) a vytvořil řadu dalších sestav (více než 80 sestav!). Na níže uvedeném videu uvidíte např. „pavoučí klepeta“ 蠄蟧爪 a „krevetí pas“ 虾公腰, charakteristické znaky stylu Lau.
Za mistrem bojového stylu Choi jsem jel až na sever provincie Guangdong. Ve vesnici nedaleko města Shaoguan žije mistr Wu Yauloi 胡友来 (ve standardní čínštině Hu Youlai), který se bojovému umění stále aktivně věnuje. 59letý mistr začal cvičit v roce 1976, tj. v šestnácti letech, tehdy bývalo zvykem, že se všichni muži na vesnici, odkud mistr Wu pochází, učili v klanové svatyni bojový styl Choi. Učitel Wu patří k šesté generaci mistrů tohoto stylu, možná také i ke generaci poslední, protože mladí lidé z vesnice dnes pracují mimo domov a o cvičení zájem nemají. V době jeho mládí se přes den pracovalo na poli, večer kolem sedmé hodiny se pak všichni muži sešli v klanové svatyni a cvičili dlouho do noci. Mistr Wu zdůrazňoval, že adept stylu Choi by měl procvičovat se svými spolužáky jednotlivé techniky boje. Za jeho časů bylo dokonce běžné, že si mistr vybral jednoho z nejlepších žáků na přátelský souboj. Žák nejdříve na výraz úcty před mistrem poklekl, následně začal samotný souboj . Mistr prý pokaždé vyhrál. Ve stylu Choi hraje důležitou roli i posilování a otužování, např. mistr Wu stával půl hodiny v nízkém postoji, každý den bouchal do stromů (cvičil umění Železné pěsti) a běhal přes kopec se závažím na těle (pytlíky naplněné pískem vážící okolo 50 kg). Mezi charakteristické znaky stylu Choi patří „trojúhelníkový krok“ 三角步, odskakování od soupeře, rychlé „stínové“ útoky, výbušná síla a různé (pro nezasvěcené až někdy komické) zvuky (viz video níže), které regulují dech.
Jihovýchodně od Kantonu se rozkládá město Dongguan 东莞. Obvykle do Dongguanu jezdím tlumočit, tentokrát jsem tam ale jel navštívit mistra Mok Paakheuie 莫柏许, učitele bojového stylu Mok. Tento 78letý pán začal cvičit ve svých třinácti letech – podobně jako mistr Wu pracoval přes den na poli a večer se společně s dalšími muži z vesnice učil umění boje. Dříve se bojový styl Mok vyučoval pouze v tamější vesnické komunitě, lidé z jiných koutů provincie se ho učit nemohli. Ženám byl tento styl také zapovězen – mistr Mok poznamenal, že slavná hrdinka Mok Chinggiu 莫清娇, kterou někteří lidé považují za zakladatelku tohoto stylu, patří pouze na stránky románů o mistrech umění boje, ve skutečnosti prý nikdo takový nebyl. Bojový styl Mok se vyznačuje pestrou škálou kopů (více než 15!), techniky boje se provádí rychle a jsou často doprovázené (podobně jako u stylu Choi) nějakým výkřikem (mistr Mok několikrát poznamenal, že styl Mok není žádné taiči). Za jeho mladých časů se cvičilo se závažím na nohách, kopalo se do pytlů a bouchalo do dřevěného panáka, v současné době se učí především základy stylu (dvanáct kombinací bojových technik, některé z nich můžete vidět v níže uvedeném videu) a různé sestavy. Mistr dnes vyučuje bojový styl Mok v rámci tělesné výchovy na základní škole v okrese Kiutau 桥头 – není nezajímavé, že před několika lety byl tento styl boje zapsán na Seznam nehmotného kulturního dědictví provincie Guangdong.
Za bojový styl Lei se označuje buď styl Lei ze Xinhui (jedna z městských částí jihočínského města Jiangmen), který vytvořil mistr boje Lei Yausaan, nebo styl Lei z Huizhou (město na severovýchod od Kantonu), jehož zakladatel se také jmenoval Lei, mistr Lei Yi. Bohužel se mi nepodařilo nalézt učitele, který by reprezentoval tento styl. Mezi kritéria, která jsem uplatňoval při hledání mistrů umění boje, patřila i praktická sebeobrana, to znamená umět (teoreticky i prakticky) použít techniky boje svého stylu. Mladým učitelům často chybí praxe (a zájem) a staří mistři boje pomalu odchází z našeho světa…