Novoroční nápisy a obrázky (a k tomu několik sušenek)
Tak jako každý rok, i letos jsme se před novoročními svátky vydali do města Foshan, abychom si nechali napsat blahopřejné nápisy a zakoupili novoroční obrázky. O nápisech jsme už kdysi psali (viz článek Novoroční párové nápisy), přidáváme proto jen krátkou kaligrafickou videoreportáž – novoroční nápisy nám tentokrát vymyslel jeden z mých učitelů čínštiny, pan Ma z Tianjinu.
V předvečer čínského Nového roku se kromě blahopřejných nápisů vylepují i novoroční obrázky tištěné na tenkém papíře. Tematicky pestré obrázky se většinou nalepují na dveře a stěny domů, mezi nejčastější motivy patří např. dveřní strážci, bůh bohatství, vymítač démonů Zhong Kui (vysl. Čung Kchuej) aj.
Historie novoročních obrázků je úzce spjata s rozvojem tisku z dřevěných desek, který je v Číně znám už od 7. století (nejstarší dochovaná ručně tištěná kniha na světě, Diamantová sútra, pochází z roku 868). Za dynastie Tang (7. – 10. století) se z dřevěných desek tiskly mj. buddhistické sútry, které často obsahovaly ilustrace provedené formou dřevořezu – stejnou technikou se později tiskly komerční tisky (obrázky krásných žen a obrázky s blahopřejnou tematikou), na které navázalo umění novoročních obrázků. S rozvojem a zdokonalením tiskařské techniky, zejména pak během 18. století, se tematika novoročních obrázků postupně rozšiřovala na všechny oblasti života. K ochranným božstvům a blahopřejným symbolům přibyly motivy z každodenního života, ilustrace z čínských klasických románů aj.
Jihočínské město Foshan bylo centrem výroby novoročních dřevořezů v jižní Číně – za dynastie Qing (17. – 20. století) zde v době svého vrcholu tisklo více než dvě stě dílen! Koncem 19. století však došlo ke stagnaci, ta pokračovala i ve století dvacátém. V Číně se postupně rozšířily západní technologie, které z trhu vytlačily výrobky tradičních řemesel. Ve městě Fosahn nyní zůstala jediná dílna novoročních dřevořezů, dílna rodiny Feng, do níž jsme zašli zakoupit dveřní strážce.
K novoročních svátkům samozřejmě patří i nejrůznější pamlsky, v Kantonu jsou velmi oblíbené např. smažené pirožky a sušenky z rýžové mouky. Tento rok jsme nelenili a zakoupili si dřevěnou formičku na novoroční sušenky. Požádali jsem sousedku, aby nám ukázala, jak se takové sušenky dělají. Není to nic těžkého – těsto se skládá pouze ze dvou druhů rýžové mouky (hladké a lepivé) a karamelu z hnědého cukru, náplň sušenek tvoří sezamová semínka, mleté arašídy a krystalový cukr. Jak můžete vidět na níže uvedeném videu, výroba novoročních sušenek je opravdu zábava. 🙂
Zítra, 25. 1. 2020, začíná čínský nový rok, který bude ve znamení myši.
Přejeme vám tisíceré štěstí a pevné zdraví! 万福金安!
Použitá literatura:
1. OBUCHOVÁ, Ľubica (2000). Čínské symboly. Praha: Grada Publishing, 2000.
2. Hledání harmonie: studie z čínské kultury. V Praze ; Brno: Masarykova univerzita v Brně ; Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ; Moravské zemské muzeum, 2009.